Det regnade hela dagen, så vi åkte hela vägen från södra Danmark, över Öresundsbron, och till Skåne och ställplatsen i Kåseberga.
GPS: N 55°23’20” E 14°03’46”
Pris: 120 kr
Vi var väldigt ensamma på den stora gräsplanen. Det finns inga uppmärkta platser. Man betalar 120 kr, antingen kontant eller via swish. Det var inte öppet någonstans, så det fanns ingen tillgång till toa. Jag antar att det är annorlunda på sommaren.
Platsen är så stor, så det borde gå att få plats även på sommaren.
Vi gick ner till restaurangerna och rökeriet. Det tog ca 10 minuter att gå. Enligt internet skulle åtminstone en restaurang vara öppen, men det stämde inte. Som tur är har vi ett reservförråd med mat i bilen.
Vi var i Kåseberga en sommar för många år sedan, och då var det väldigt mycket folk. I April var platsen helt öde. Inte ens när vi gick genom byn såg vi några människor.