Äntligen ledigt och på resande fot igen. Underbart! Vi jobbade eftermiddag, men kom iväg i skaplig tid ändå. Vi tog lite ledigt.
Vi for iväg mot solnedgången. När klockan var ca 21.20 hade vi passerat Jönköping på E4 söderut, och då bestämde vi oss för att övernatta på en ställplats i Hyltena. Platsen har nummer 108 i den fristående campingkatalogen som tidningen Husvagn och Camping ger ut.
GPS: 57°40’01”N 14°10’47”E
Det finns 12 platser, med el, på en grusplan. Platsen är inte direkt trevlig och mysig, men den duger att övernatta på. Man står väldigt nära E4, bakom ett område där långtradare övernattar. Husbilsplatserna är inte inhägnade, men det finns några övervakningskameror.
Priset är 99 kr inklusive el. Man betalar i en CircleK-mack precis bredvid parkeringen. Vi hittade ingen toa- eller vattentömning. Kommer vi att åka tillbaka? Ja, antagligen. Platsen duger att stanna på om man kommer hemifrån sent, och bara vill sova en natt.