Kringelfjorden

Mellan Särna och Idre finns flera naturcampingplatser att stå på längs med Österdalälven. Kringelfjorden är en av dem. Det finns ingen el eller vatten, men dass och vindskydd finns. Platserna är numrerade och uppmärkta med skyltar där man ska stå.

Man betalar kontant i en automat på plats, river av sin del av kvittot och lägger i fönstret. Smidigt och bra. 60 kr / dygn kostade det 2010.

Fiskekort köper man antingen i Särna eller Idre.

Kringelfjorden, 2010-07-12

Kringelfjorden, 2010-07-12

Kringelfjorden, 2010-07-11

Om Helen

Kvinna, född 1970. Har både sambo, barn och katt. Tycker om att fota och att kuska runt i husbilen. Drömmer om att vinna alla de där miljonerna så att jag kan sluta jobba och bara resa runt på heltid. Tycker om djur, natur och lugn och ro, och är nästintill folkskygg ibland. Jag tycker också om att fiska, lyssna på musik (mest punk, rock, irländsk och annat röj) och att läsa.
Detta inlägg publicerades i Camping, Ställplatser och märktes , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s