En av våra favoritplatser när det gäller fricamping är bredvid Skräddartorpsån, som ligger mellan Malingsbo och Ludvika.
Det finns gott om plats att stå på, både bredvid forsen och på en gräsmatta precis bredvid. När man kommer på våren och hösten är det nästan alltid ledigt, men det är inte så grönt och fint som på sommaren. Sist vi var där hade någon tyvärr byggt om eldstaden, slagit ner grova träd i marken och förstört en hel del.
Sjön Lumsen ligger precis bredvid platsen. Där finns det stora gäddor.
Det finns väldigt mycket lav på träden.
På upptäcktsfärd på lördagsförmiddagen. Vi ville leta efter några nya platser.
En träbro, en husbil på 5 ton, och flera kilometer att backa. Lelle hoppade ur och undersökte bron, och såg att det var järnbalkar under, så att vi kunde åka över.
På ”baksidan” av Malingsbosjön. På andra sidan ligger Malingsbo camping. Här finns det en stor gräsparkering där man kan övernatta, precis bredvid en fin badstrand.
Test av de nya glasen som vi köpte i Ludvika.
Den här konserven köpte vi i Danmark. Köttbullar och ris i currysås. Det var en väldigt underlig smak, ovanligt men ok.
Hej! Jag undrar om du skulle vara intresserad av ett bloggsamarbete. Hör gärna av dig på mail för mer information. MVH Karin Lundgren på Impera, kl@impera.se