Vi började med en liten tjuvstart, helgen innan den riktiga semestern började. Det här är ett bra tips för den som vill övernatta lugnt och gratis precis bredvid Västerdalälven.
Vi åkte upp till Vansbro så att Lelle skulle kunna förbereda inför höstens älgjakt. När vi är där brukar vi parkera husbilen hemma hos hans mamma, men det gick inte den här gången, eftersom Vansbrosimningen var i full gång.
Längs Grånäsvägen, som går längs med älven mellan Vansbro och Uppsälje, finns det en bra plats att sova på. Det finns inga faciliteter, förutom vattnet i älven, men man får en fin utsikt. Vägen som går bredvid är liten, och på kvällarna är det nästan ingen trafik alls.
GPS ungefär 60.499417/14.292706
Min GPS gick sönder, så den exakta positionen är borta, men det är inte svårt att hitta. Åker man på Grånäsvägen, stora vägen (som inte är så stor egentligen) mellan Vansbro och Uppsälje, ser man platsen.
Det är för långt att gå in till Vansbro, men med cykel tar man sig dit.
Gräsmattan är både stor och plan, och på stora delar är den tillräckligt hård för att klara av en husbil. Längs kanterna kan det vara mjukt, särskilt på våren.
Det är som du ser väldigt mycket plats att stå på. Enligt en kvinna som bodde i närheten, som kom förbi när hon var på hundpromenad, brukar det stå mellan två och fyra bilar eller husvagnar där, men det finns gott och väl plats för fler.
Västerdalälven rinner förbi precis bredvid platsen. Det går att bada, men man måste vara simkunnig. En halvmeter ut bottnar man inte, och det är ganska strömt.
Om man går ca 1 km längs vägen mot Vansbro, och sedan svänger av mot älven, hittar man flera dammbroar att titta på. Där ska det också vara bra fiske.
Det går att gå över dammarna. Det knakar i plankorna när man går, men det ska vara säkert, säger Lelle. Det finns inga avspärrningar eller varningsskyltar, förutom en som säger att man inte får åka båt nära dammen, så jag höll andan och gick över.
När man promenerar runt bland dammarna får man se väldiga kontraster. Stilla vatten och tystnad, forsande vatten och ett öronbedövande dån.
Tack för tips 🙂 Vi ska iväg på Vansbro Tjejsim så då kan detta kanske vara ett alternativ.