På nordvästra Gotland går det en grusväg längs med kusten mellan samhällena Ar och Bläse. Längs med den grusvägen har man en underbar utsikt över havet och den karga naturen.
På dagarna kommer det en bil lite då och då, men det är ingen vältrafikerad grusväg.
På flera ställen längs med vägen går det att köra åt sidan en liten bit och övernatta. Nationalpark? Ja. Olagligt att campa? Ja. Eftersom campingpriserna på Gotland inte är direkt billiga, så kan det ändå vara ett vettigt alternativ för dem som har en liten budget. Övernattning är väl inte detsamma som camping, eller?
Även om man inte tänker övernatta är det värt att leta reda på den här vägen, för det är väldigt vackert. En liten varning för att vägen är ganska dålig ju närmare Bläse man kommer, och det kan vara svårt att vända.