2023-07-07, dag 1. Bengt i Örkelljunga.

Äntligen semester. När jag kom hem från jobbet satt Olivia i husbilen och väntade på mig. Lelle var ledig, så han hade fixat allt så vi bara kunde åka. Det började precis regna när vi svängde ut från parkeringen.

Bilen var självklart laddad med både färdkost och diverse kartböcker, campingtidningar och campingkataloger. I tillägg till GPS, google maps och ett helt gäng appar givetvis.

Vi tog en rejäl långtur för att kunna lämna landet så fort som möjligt. Ju längre vi kom, desto finare blev vädret.

Vi kom fram till ställplatsen Bengt i Örkelljunga kl 19.40. Trots vår sena ankomst fanns det många lediga platser.

GPS: 56.286165, 13.339976

Pris: 50 kr utan el, 100 kr med el. Färskvatten kostar. Tömning av grå- och svartvatten är gratis. Man betalar med swish eller i butiken om den är öppen. Detta är en perfekt plats att bara stanna och övernatta på.

Jag började fylla i vår Europakarta. Tanken är att fylla i de länder vi har varit i med husbilen.

Profilbild för Okänd

About Helen

Kvinna, född 1970. Har både sambo, barn och katt. Tycker om att fota och att kuska runt i husbilen. Drömmer om att vinna alla de där miljonerna så att jag kan sluta jobba och bara resa runt på heltid. Tycker om djur, natur och lugn och ro, och är nästintill folkskygg ibland. Jag tycker också om att fiska, lyssna på musik (mest punk, rock, irländsk och annat röj) och att läsa.
Detta inlägg publicerades i Ställplatser och märktes , , , , , . Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar